Strona Kibiców Rugby


18:22:01
Ekstraliga rugby w Polsce będzie zawodowa. Chcą tego wszystkie kluby.

Więcej zdjęć na https://nfhost.me/qubast/albums

Władze polskich klubów ekstraligi zdecydowały się na profesjonalizację rozgrywek - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" przewodniczący Rady Ekstraligi Bartosz Marczyński. W tym celu ma zostać powoła spółka, która będzie zarządzała profesjonalną ligą rugby.

Przepisy wymagają, by poza uczestnikami rozgrywek ekstraligi udziałowcem takiej spółki był Polski Związek Rugby - dodaje Marczyński, który na co dzień jest prawnikiem. - Na dziś wszystkie kluby są za jej powołaniem.

Na ostatnim posiedzeniu starły się dwie koncepcje. Pierwsza, lansowana przez Ogniwo Sopot, Lechię Gdańsk i Budowlanych Lublin, by zrobić to jak najszybciej, nie czekając na przekształcenia poszczególnych klubów, które na ogół są stowarzyszeniami. Druga, lansowana przez Master Pharm Rugby Łódź, polegająca przeczekaniu sześciu miesięcy, w czasie których klub z Łodzi zorganizuje sponsora tytularnego rozgrywek ekstraligi.

- Ta druga koncepcja zwyciężyła w głosowaniu, dlatego nie robimy tego już, ale dajemy sobie jeszcze trochę czasu. Mam tylko wielką nadzieję, że nie stracimy tych sześciu miesięcy - dodaje Bartosz Marczyński, który jest także wiceprezesem Ogniwa Sopot. Różnica między tymi koncepcjami sprowadza się do tego, co potencjalnemu sponsorowi przedstawimy jako swoją ofertę. Czy to będzie konkretny produkt, czy raczej wizja takiego produktu - dodaje.

Na ostatniej radzie ekstraligi uchwalono wspólny budżet marketingowy wszystkich klubów, co spowodowało, że kluby zobowiązały się do przestrzegania standardów dotyczących np. komunikacji z mediami, kibicami i sponsorami.

Zdaniem Marczyńskiego, od każdego klubu ekstraligi będzie to wymagało powołania odrębnej spółki prawa handlowego, która będzie zarządzała pierwszą drużyną.

- Może też być tak, że cały klub przekształci się w taką spółkę z o.o. lub akcyjną. Dopiero te nowe podmioty prawne mogą założyć spółkę Ekstraliga Rugby, w której udziały miałby PZR, bo tego wymaga ustawa o sporcie - dodaje.

Potrzebna jest determinacja klubów, ale zdaniem Marczyńskiego, nie wymaga to gigantycznych nakładów organizacyjnych. - Naszym celem jest to, by rugby stało się bardziej rozpoznawalne i popularne - dodaje Bartosz Marczyński. Chcemy to, w pierwszej kolejności, realizować poprzez przekaz telewizyjny, ale w oparciu o lokalne i klubowe media.
Koordynatorem rozgrywek ekstraligi został Mirosław Żórawski, były rugbista i sędzia, a dziś trener i dyrektor sportowy Budowlani SA Łódź.(źródło:dziennikbaltycki.pl)

Kategoria: Info dla kibica, | Wyświetleń: 338 | Dodał: Qubast | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar